top of page

איגוד אריך פרום ישראל

"אמנות האהבה-איגוד אריך פרום ישראל" היא עמותה ללא כוונות רווח.

היעוד שלשמו קם האיגוד: טיפוח, קידום, והפצת תורתו של אריך פרום בישראל במגוון רחב של תחומים מקצועיים ובדגש על ההיבט המעשי של הרעיונות.

בהתאם, האיגוד לוקח על עצמו להנגיש את עיקרי מורשתו של אריך פרום - עקרונות האהבה והחופש - לכלל הציבור הישראלי, ולהדגיש את זיקתו למורשת היהודית ממנה צמח. כמו כן, האיגוד ישאף לאחות את השסעים העמוקים שבחברה הישראלית -חילונים ודתיים, יהודים ובני מיעוטים, מרכז ופריפריה.

האיגוד יקדם שיח מחקרי וקבוצות למידה שיאפשרו פיתוחים מתואמים ופרקטיים של תורתו של פרום למציאות חיינו כיום.

האיגוד יעודד את יישום רעיונותיו של פרום בתחומי האקדמיה השונים, במערכות חינוך, בצבא, בארגוני עבודה ובארגונים חברתיים וציבוריים למיניהם.

בנוסף, האיגוד מציע טיפול נפשי אצל מטפלים מנוסים המתמחים בפסיכותרפיה ברוחו של אריך פרום.

giora.jpg

נעים להכיר. שמי גיורא קלר - יושב ראש האיגוד

אני פסיכולוג קליני מומחה (M.A) בעל נסיון טיפולי של למעלה משלושים שנה. במשך תקופה ארוכה זאת טיפלתי באנשים רבים שהגיעו לקליניקה שלי עם מגוון רחב מאוד של אתגרים והתמודדויות, מצוקות ושאלות קיומיות. אני עובד עם ילדים ומשפחות, מתבגרים, חיילים ומבוגרים, חלקם במצבי טראומה, ואחרים, כחלק ממסע החיים.

לאורך כל השנים האלה אני מוצא את עצמי שב וחוזר לתפיסותיו של אריך פרום בדבר מרכזיותה של האהבה בחיי האדם, כתשתית לבריאות נפשית וכבסיס ליחסים חברתיים תקינים ומשמעותיים. יותר מזאת, אריך פרום מלמד אותנו כי האהבה (כמו האמנות) היא מיומנות הניתנת לרכישה ולאימון. ניתן להשתפר ביכולת לתת ולקבל אהבה. בכך טמון סוד החיים, מקור התקווה והאופטימיות, הבסיס לבריאות והבראה של הנפש.

כבר בגיל צעיר, כישראלי ובן של ניצולי שואה, הרבה לפני שנפגשתי עם רעיונותיו וכתביו של אריך פרום, גיליתי את סגולותיה של האהבה ככוח מניע, מנחם ומחולל משמעות. מצאתי שאהבה מאפשרת לי להכיר ולהתחבר למה שמעבר לי, לשורשים למשפחה ולמעגלים חברתיים רחבים יותר, ובמקביל לצעוד קדימה ולקחת חלק משמעותי כלוחם וקצין בצבא, ומאוחר יותר כפסיכולוג בחיי המקצועיים, וכבן זוג ואב לילדים במשפחה שהקמתי. עבורי אהבה היא נקודת מוצא, בית, מקור הטענה, אותה האטמוספירה שמאפשרת את הקיום המשמעותי כחלק מהמין האנושי.

זכיתי ללמוד לעומק וליישם בגישה הטיפולית שלי שילוב של מגוון גישות בפסיכותרפיה: פסיכולוגיה פסיכודינמית ניאו-פרוידיאנית, פסיכולוגיה של העצמי (קוהוטיאנית), היפנוזה, E.M.D.R, גישות פסיכותירפויטיות ביהדות, תקשורת מקרבת ועוד, ואני מאמין שהשילוב ביניהן מאפשר לי להגיש את הסיוע הנכון למגוון רחב של מטופלים השונים ביניהם ברקע ובסוג הבעיות שהביאו אותם לטיפול.

אולם מעל לכל הגישות התיאורטיות והפילוסופיות השונות מכסה המטריה הרעיונית של אריך פרום. אמנות האהבה ההומניסטית היא מעין מעטפת כוללת המשפיעה עלי הן כאדם והן כמטפל. אני רואה חשיבות גדולה בהנחלת עיקרי תורתו של אריך פרום לקהילה שאליה אני שייך, ומאמין שבכך נוכל להפוך בעצמנו את עולמנו לטוב יותר.

bottom of page